MAKEMAKE
Pritlikavi planet Makemake se nahaja v Kuiperjevem pasu; območju zunaj Neptunove orbite. Je drugi najsvetlejši objekt Kuiperjevega pasu, ki ga s površja Zemlje lahko vidimo na nočnem nebu. Makemake je eden od tistih planetov, katerih odkritje je spodbudilo Mednarodno astronomsko zvezo k ponovni preučitvi definicije planeta, in k ustvarjanju nove skupine (pritlikavih) planetov. Poimenovan je po rapanujskem bogu plodnosti iz Velikonočnih otokov.
Na tej strani:
3D model Makemakeja (zasluga/avtor: NASA Visualization Technology Applications and Development):
Velikost in oddaljenost od Sonca
S polmerom, ki znaša 715 kilometrov, je Makemake enak približno 1/9 velikosti Zemlje. Če bi bila Zemlja velikosti teniške žogice, bi bil Makemake velik približno kot zrno graha.
Makemake ima povprečno oddaljenost od Sonca približno 6,8 milijarde kilometrov, kar znaša 45,8 astronomskih enot. Ena astronomska enota predstavlja razdaljo od Sonca do planeta Zemlja. Svetloba, ki jo oddaja Sonce, v povprečju potrebuje 6 ur in 20 minut, da pride do Makemakeja, saj potuje s hitrostjo skoraj 300 tisoč kilometrov na sekundo.
Kroženje in rotacija
Za en obhod okrog Sonca potrebuje dobrih 305 let. En dan pa je približno enako dolg kot na Zemlji ali pa Marsu – malce več kot 22 ur.
Nastanek planeta
Pritlikavi planet Makemake spada v skupino nebesnih teles, ki krožijo daleč od Sonca, v območju onkraj Neptuna, ki ga imenujmo Kuiperjev pas. To oddaljeno področje je poseljeno z tisočerimi miniaturnimi ledenim svetovi, ki so se, tako kot preostali del Osončja, oblikovali pred približno 4,5 milijardami let. Ta majhna, ledena in kamnita telesa imenujemo tudi plutoidi, trans-neptunski objekti oz. objekti Kuiperjevega pasu.
Struktura
Podatki o strukturi Makemakeja znanstvenikom še niso povsem dostopni. Po vsej verjetnosti pa strukturo tega planeta lahko primerjamo z zgradbo ostalih pritlikavih planetov v Kuiperjevem pasu.
Površje
Znanstveniki, ki Makemake opazujejo z Zemlje, ne vidijo veliko podrobnosti na površju, vendar pa je planet videti rdečkasto-rjave barve, tako kot Pluton.
Atmosfera
Makemake ima zelo šibko atmosfero, ki je po vsej verjetnosti sestavljena iz dušika.
Življenje na Makemakeju
Površje planeta je izjemno hladno, zato je malo verjetno, da bi se tam lahko razvilo življenje.
Naravni sateliti (lune)
Makemake ima eno znano luno, imenovano 'S/2015 (136472)' 1 oz. 'MK 2', ki pa še zmeraj ni uradno potrjena. Njen radij znaša komaj 80 kilometrov, in je od planeta oddaljena slabih 10 tisoč kilometrov.
Obroči
Makemake nima obročev.
Magnetosfera
Podatki o magnetnem polju Makemakeja so nezadostni, da bi znanstveniki lahko ocenili oz. določili njegove značilnosti.
Raziskovanje Makemakeja
Makemake so astronomi prvič opazili leta 2005, leta 2008 pa so telo uvrstili v skupino pritlikavih planetov. Njegov edini naravni satelit pa je vesoljski teleskop 'Hubble' prvič opazili šele leta 2016.