top of page

SATURNOVI NARAVNI SATELITI

Na VRH strani

Saturn ima 82 potrjenih naravnih satelitov, 29 izmed njih pa še zmeraj čaka na uradno potrditev oz. imenovanje. Ena izmed njih je celo večja od Merkurja – velikanska luna Titan. 

Medtem ko so večje lune sferične oz. kroglaste oblike, so druge oblikovane kot v obliki krompirja, mesnih kroglic ali pa celo gobic. Spet druge imajo trnasto, nepravilno obliko, ki nas včasih spominja na kakšne druge vsakdanje predmete.

Štiri vesoljska plovila so do sedaj obiskala Saturnov sistem, le 'Cassini' pa je dejansko krožila okrog planeta. Cassini je v več kot desetletju zbrala ogromno informacij o samem planetu in vseh njegovih naravnih satelitih.

 

Skrivnostna luna Titan je Saturnov največji naravni satelit in drugi največji v Osončju. Je edino znano mesto v Osončju, čigar na površju se nahaja kakršna koli tekočina. Na Zemlji je osnovna tekočina seveda voda. Naš planet se namreč nahaja na takšni oddaljenosti od Sonca, kjer ni niti prevroče, da bi oceani zavreli, niti preveč mrzlo, da bi zamrznili. Saturn in njegove lune pa so daleč od tako imenovanega 'bivalnega pasu', zato se voda na Titanu nahaja v trdnem agregatnem stanju. Vendar pa so tako ekstremne temperature ravno pravšnje za nastanek tekočega metana in etana.

 

Znanstveniki so s pomočjo vesoljskega plovila 'Cassini' ugotovili, da na Titanu tekoči metan in etan dežujeta z neba, in tako napolnita številna jezera, ki so lahko široka nekaj kilometrov ter globoka več kot 100 metrov.

 

Poleg tega pa so pod hladnim površjem Titana prav tako našli dokaze o velikem oceanu tekoče vode, a to vendarle ni edini Saturnov naravni satelit, ki v globinah skriva podzemna morja. Enceladus je luna, ki pod svojim površjem zagotovo skriva podzemni vodni ocean in sicer v neposredni bližini svojega polarnega območja. Luna je znana po 'vesoljskih' gejzirjih, saj curki vodne pare, iz omenjenih oceanov, brizgajo visoko v vesolje in to iz številnih razpok v površju, ki se raztezajo ali pa ožijo, odvisno od tega, kje je Enceladus na svoji poti (orbiti) okrog Saturna. Oceani pod površjem zanimajo številne znanstvenike in astro-biologe, saj številni med njimi menijo, da so takšni pogoji idealni za življenje.

 

Na Zemlji so tudi dobro znani hidro-termalni izvori na oceanskih tleh, okrog katerih lahko uspevajo, in se razmnožujejo številne živalske ter rastlinske vrste, popolnoma odrezane od Sončeve svetlobe, ki je še nedolgo nazaj veljala za enega izmed ključev za razvoj vseh življenjskih vrst na Zemlji. Odkritje hidro-termalnih izvorov na Zemlji je vzbudilo novo upanje, da bi se na Titanu lahko pojavilo življenje in sicer v temnih globinah oceanov in brez prisotnosti svetlobe. Nekateri znanstveniki celo menijo, da bi se življenje na Zemlji lahko prvotno razvilo prav poleg takšnih izvorov. Dokazov o podobnih hidro-termalnih izvorih na Enceladusu za zdaj še ni, vendar ima tudi brez njih, Enceladus vse sestavine potrebne za življenje.

 

Enceladus in Titan sta vsekakor deležna veliko pozornosti, kot dve izmed zanimivejših lokacij v Saturnovem sistemu satelitov, toda Cassini je med svojo misijo omogočila tudi dragocen vpogled v desetine drugih Saturnovih lun.

 

Luna Mimas zaradi velikanskega kraterja na površju, spominja na 'Death star' iz Vojne zvezd. Tudi za njo se domnevno sklepa, da pod svojim površjem skriva vodni ocean, vendar zadostnih dokazov za to še ni. Cassini je na svoji misiji odkrila tudi zelo tanko atmosfero na lunah Dione in Rhea.

bottom of page