top of page

URANOVI NARAVNI SATELITI

Na VRH strani

'Sladka luna…' je William Shakespeare zapisal v gledališki igri 'Sen krasne noči', '…zahvaljujem se ti za tvoje tople žarke, zahvaljujem se tebi, Luna, da siješ tako svetlo.' Stoletja pozneje pa so se lune Urana poklonijo slavnemu angleškemu dramatiku..

 

Večina naravnih satelitov, ki krožijo okoli drugih planetov, so svoja imena dobili po likih ali bogovih iz starodavnih mitologij (grške, rimske). Uranove lune pa so večinoma poimenovane po znanih Shakespearovih likih, nekatere izmed njih pa po likih iz del Alexandra Pope-a.

Največji luni sta Oberon in Titanija. Prvi jih je odkril prav William Herschel, ki je pred tem, s pomočjo teleskopa, odkril tudi sam planet Uran. Nekateri drugi znani ali manj znani astronomi tistega časa so prispevali vsak svoj delež pri odkrivanju Uranovih lun, prav vsi naravni sateliti pa so bili odkriti, ko je Uran doseglo vesoljsko plovilo 'Voyager 2' (NASA), ki je sistem obiskalo leta 1986. 

Iskanje doslej še neodkritih nebesnih teles v Osončju še zmeraj poteka s uporabo teleskopov. S pomočjo le teh, so znanstveniki ocenili in potrdili končno število Uranovih lun; 27. Nekateri izmed njih so izredno majhni, saj v premeru merijo med 12 in 16 kilometrov. Vse lune v bolj notranji orbiti okrog Urana se zdijo kamniti oz. zemeljski svetovi ali pa so le gravitacijsko zajeti asteroidi. 

Zanimivejše Uranove lune:

  • Miranda je peta največja Uranova luna. Njeno površje je v Osončju edinstveno, saj ima velikanske kanjone, ki so do 12-krat globlji od slovitega Grand Canyona.

  • Ariel je najsvetlejša izmed satelitov.

  • Umbriel je ena izmed temnejših lun, ki ima veliko starejših, večjih kraterjev. Krasi jo skrivnosten ter svetel prstan oz. obroč.

  • Oberon je stara luna, in do neke mere kaže manjše znake notranje aktivnosti.

  • Cordelia in Ophelia sta dve manjši luni, ki pomagata pri lahkem določevanju tankega Uranovega 'epsilon' obroča.

Med omenjenimi, večjimi naravnimi sateliti se nahaja veliko manjših lun, katerih orbite se nahajajo zelo blizu, zato astronomi še ne razumejo popolnoma, kako jim uspeva izogniti se druga drugi (da ne trčijo med seboj).

bottom of page